Svatojakubský sbor

     Sbor byl založen v září 1994 Annou a Františkem Řezáčovými za vydatné podpory P. Vladimíra Müllera. Prvním nastudovaným dílem byla Česká mše vánoční J. J. Ryby, jejíž premiéra zazněla 25. 12. 1994 při mši svaté. Od té doby prošlo sborem okolo 50 členů všech věkových kategorií (5-70 let). Nejvíc členů měl sbor na konci devadesátých let – až 36. Nyní zpívá v 16 lidech.

    Repertoár má sbor velice pestrý a bohatý - od renesance až po současnost. Soubor má nastudováno 7 mší a desítky dalších skladeb. Zastoupeny jsou díla Bacha, Bethovena, Korsakova, Schuberta, Michny, Sain-Säena, Gounoda, Händela, Bortnianského, Engelharta, Ebena, Víška, Bělíka atd. Velké štěstí má sbor v tom, že pro něj na míru píše krásné skladby paní Romana Schuldová, která je také jeho členkou.
    Soubor hlavně účinkuje při slavnostech v kostele sv. Jakuba ve Staňkově, kde také koncertuje. Vystupoval ale také v mnoha kostelích a na koncertech jak v naší diecézi – Plzeň, Holýšov, Dobřany, Damnov, Horšovský Týn, Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Cheb, Bor u Tachova, Stráž, Přimda atd., tak ho mohli slyšet také lidé v Písku a Praze. Povedly se také dva zájezdy do zahraničí. V roce 1996 to byl zájezd do družební farnosti sv. Františka Mainz- Lerchenberg. Tam zazpíval na slavnostní mši k výročí vysvěcení kostela a odpoledne pak uvedl koncert z děl světových i českých mistrů vážné hudby. Jeho vystoupení mělo velký úspěch a členové sboru si přivezli nejen mnoho krásných zážítků a nových přátelství, ale i velký peněžní dar na opravu varhan. V roce následujícím se také povedl zájezd do Holandska, na který nás pozval náš partnerský sbor Travelling music z Obdamu.

    V současnosti nacvičujeme skladby pro Velikonoce a poutní slavnost, chystáme se na podzimní setkání chrámových sborů a připravujeme několik koncertních zájezdů.

    Pokud by měl někdo zájem zazpívat si s námi, rádi jej přivítáme. Hlavně mužské hlasy nám scházejí. Podmínkou je pouze umět a chtít zpívat. 

                                                                                                                    dirigent František Řezáč