ADMINISTRÁTOR FARNOSTI: P.WOJCIECH PELOWSKI

Pochází z Polska z oblasti kolem Baltského moře (Kašuby) z malé vesnice. Rodiče pracují na statku. Má devět sourozenců. Studoval průmyslovou školu, rok a půl byl na vojně, potom vystudoval střední technickou školu - stavění lodí a živil se sedm let stavbou lodí v loděnici. Do semináře vstoupil až ve svých třiceti letech.

„Ale už od svých pěti let jsem sloužil jako ministrant a dělalo mi to velkou radost. Těšil jsem se do kostela, kde jsem mohl stát u oltáře a sloužit Pánu Ježíši," vzpomíná P. Wojtech Pelowski.

Působil v Jáchymově i v Ostrově nad Ohří. Pro ostrovský kostel se mu dokonce podařilo získat relikvii blahoslaveného papeže Jana Pavla II., přičemž šlo o jeho první ostatky umístěné v Česku.

„I když jsem v Česku mnohokrát byl, tak by mě kdysi ani nenapadlo, že tu budu sloužit," říká farář a pokračuje: „V polské vesnici, odkud pocházím, je krásný kostel sester františkánek, kde jsem dělal ministranta. Tamní duchovní byl misionář, co hodně jezdil po světě a brával mě na výlety i do České republiky. A když jsem studoval teologii, skoro každý rok jsem trávil část prázdnin v Brně. Jednoho dne mě pak začali přemlouvat, abych jel působit do Česka, že Plzeňská diecéze má nedostatek kněží a potřebuje pomoc," říká farář, kterého nakonec přesvědčilo setkání s plzeňským biskupem Františkem Radkovským.

A co staňkovského faráře nejvíce těší na životní cestě, kterou si ve svých třiceti letech zvolil? „Největší radost v životě mi dělají setkání s lidmi. Rád poznávám nové lidi, poslouchám jejich příběhy, bohaté zkušenosti, jejich problémy v osobním životě i v rodině. Vždy, už od dětství, jsem raději naslouchal než mluvil," vysvětlil kněz. „A když jim pak mohu s jejich bolestí nějak pomoci, tak mě to velmi těší a naplňuje," dodal.

Zdroj: Domažlický deník

Moji pomocníci a spolubydlící